Машина збила пішохода: обов’язки та відповідальність сторін - Накипіло
Події

Машина збила пішохода: обов’язки та відповідальність сторін

  • Олексй Харитонов, Тетяна Лузгарева, Артема Замніус, Анна М'ясникова
  • Діана Руда
  • 15 Жовтня 2020

Автомобільна дорога — місце підвищеної небезпеки, де часто трапляються аварійні ситуації. Які права та обов’язки є в учасників дорожнього руху? Якою може бути відповідальність за порушення правил, та як діяти водію, якщо він наїхав на пішохода? Про це ми запитали в адвоката, партнера ILF Олексія Харитонова, помічницю адвоката Тетяну Лузгареву та адвоката Артема Замніуса.

 
1

Для початку розберемося в термінах

(натисніть на текст, щоб розгорнути)
Хто є учасниками дорожнього руху? Це водії та пасажири транспорту, пішоходи, велосипедисти, водії гужового транспорту..
Хто такий пішохід? Це людина, яка бере участь у дорожньому русі поза транспорту та не виконує на дорозі будь-яку роботу. Також пішоходами вважаються люди в колісних кріслах без двигуна, а також ті, що ведуть/везуть велосипед, мотоцикл, дитячу коляску, санки або візок.
Що треба знати про пішохідний перехід? Пішохідні переходи позначаються дорожніми знаками, дорожньою розміткою чи світлофорами. Якщо розмітки немає, межі переходу визначаються відстанню між знаками чи світлофорами, а на перехрестях — розміром тротуарів чи узбіч. Якщо світлофор вимкнений або працює в режимі миготіння жовтого сигналу, то перехід вважається нерегульованим.
2

Яких правил мають дотримуватися водії?

  • Сприяти забезпеченню безпечних умов для пересування найбільш уразливих учасників дорожнього руху.
  • Не сідати за кермо в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
  • Надавати перевагу руху пішоходу, який знаходиться на зебрі.
 
3

А пішоходи?

  • Рухатися тротуарами, пішохідними або велосипедними доріжками, узбіччями, а якщо їх немає — краєм проїзної частини дороги.
  • Керуватися сигналами регулювальника чи світлофора, якщо вони є.
  • Не виходити на дорогу позаду нерухомого транспорту або іншої перешкоди, що обмежує видимість.
  • Якщо не встигли перейти дорогу, перебувати на острівці безпеки чи на лінії, яка розмежовує транспортні потоки протилежних напрямків. Якщо таких ділянок немає, слід зупинитися на середині проїзної частини.
  • Не затримуватися й не зупинятися без необхідності на проїзній частині автодороги, вулиці чи залізничному переїзді.
  • Не переходити дорогу, якщо назустріч прямує транспорт із увімкненим проблисковим маячком та спеціальним звуковим сигналом.
 
4

Про що також не варто забувати пішоходам?

Не можна перетинати дорогу в невстановлених місцях, раптово вибігати чи виходити на дорогу (навіть на пішохідному переході). Втім пішохід має перевагу на перехід проїзної частини у визначених для цього місцях або якщо є сигнал від регулювальника.

 
5

Що вважається наїздом на пішохода?

Дорожньо-транспортні подія, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки. Винуватцем такої пригоди може стати як водій, так і пішохід.

Наїздом також вважаються ситуації, коли людина постраждала від труб, дощок або іншого багажу, який виступає за межі транспорту, або коли вантаж упав на пішохода з машини.

 

6

Яка за це може бути відповідальність?

(натисніть на текст, щоб розгорнути)

Адміністративна Настає, якщо через наїзд людина отримала синці, подряпини або інші легкі тілесні ушкодження. А також якщо було пошкоджене авто, дорога, вулиця, залізничний переїзд, дорожня споруда чи інше майно. У такому випадку водія чекає штраф на суму приблизно 350 гривень, та/або позбавлення на 6—12 місяців водійських прав.

Якщо порушник — пішохід, він може отримати попередження або штраф на суму приблизно 50 гривень. Якщо це ще й створило аварійну ситуацію, порушника чекає штраф на 170 гривень або 20—40 годин виправних робіт.

Цивільно-правова Настає як наслідок за заподіяну матеріальну чи моральну шкоду. Якщо шкода сталася через автомобіль, то її компенсує людина, яка на відповідній підставі володіє авто: право власності, інше речове право, договір підряду чи оренди.

Якщо зафіксована вина з боку пішохода, він мусить відшкодувати завдані збитки.

Кримінальна Накладається, коли людина отримала тілесні ушкодження середнього або тяжкого ступенів тяжкості, а також у разі смерті потерпілого/лих. Тяжкість покарання для водія-порушника залежатиме від тяжкості отриманих травм постраждалого/лих.

Якщо вони середнього ступеню, винуватцю може загрожувати штраф приблизно в 3 500—8 500 гривень, виправні роботи строком на два роки, арешт до шести місяців або до трьох років ув’язнення із позбавленням водійських прав до трьох років.

Якщо завдані тяжкі тілесні ушкодження або наступила смерть одного чи декількох пішоходів, водія можуть позбавити волі на 3—10 років, а водійського посвідчення — на 3 роки.

Якщо винний пішохід, на нього можуть накласти штраф у розмірі 3 500—8 500 гривень, присудити виправні роботи строком на два роки чи до п’яти років обмеження/позбавлення волі.

 

7

Що робити, якщо ви збили пішохода?

  • Не ховайтеся та не тікайте, втеча значно збільшить відповідальність. Крім того, залишившися на місці події, ви, можливо, зможете врятувати життя постраждалому.
  • Увімкніть аварійну сигналізацію та виставте знак аварійної зупинки.
  • Огляньте потерпілого за його згодою (або мовчазною згодою, якщо людина непритомна) та викличте швидку. За можливості надайте медичну допомогу. Якщо необхідно, самостійно відвезіть потерпілого в лікарню. В ідеалі — на іншому авто, щоби не порушити картину ДТП. Якщо такої можливості немає, зафіксуйте місце аварії відеореєстратором або сфотографуйте на телефон.
  • Викличте поліцію та адвоката, якщо він у вас є.
  • До приїзду поліції дістаньте картку пам’яті зі свого відеореєстратора або зніміть його. Пояснення та запис з камери давайте правоохоронцям тільки після бесіди з експертом автотехніки та адвокатом. Вони допоможуть вам відновити події ДТП та побудувати лінію захисту. До цього моменту посилайтеся на шоковий стан.
  • Знайдіть свідків події. Запишіть їхні прізвища, адреси, номери телефонів.
 
 

8

Водіям на замітку

Пам’ятайте, що в жодному разі не можна вживати на місці аварії та до проходження медичного огляду алкоголь або наркотики.
 
Адвокати радять водіям обов’язково оформлювати ДТП, навіть якщо постраждала людина від цього відмовляється. Вона може виявитися аферистом і згодом спотворити ситуацію: скаже, що ви її залякали, відмовили оформлювати ДТП та поїхали з місця пригоди. Крім того, може виявитися, що у людини більш значні травми, ніж здалося спочатку.
 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова